Telewizja przyszłości

Telewizja internetowa zdobyła serca wielu Polaków i uznawana jest za atrakcyjną alternatywę, a wręcz przyszłość rozrywki tego typu. Pozwala nam oglądać za darmo filmy online, gdzie tylko chcemy i jak chcemy. Jak działa telewizja internetowa?  

Protokoły IPTV

Podczas przesyłania strumieniowego programu nie jest on pobierany jak zwykły plik. Zamiast tego pobierasz kawałek pliku, odtwarzasz go i podczas odtwarzania jednocześnie pobierasz kolejną część pliku gotową do odtwarzania za chwilę. Żaden plik nie jest przechowywany przez bardzo długi czas. Internet z powodzeniem łączy praktycznie wszystkie komputery na świecie, ponieważ wszyscy zgadzają się rozmawiać ze sobą w ten sam sposób, używając wcześniej ustalonych procedur technicznych zwanych protokołami. Zamiast używać zwykłych, standardowych protokołów internetowych do pobierania (technicznie nazywają się HTTP i FTP), streaming wymaga użycia protokołów przystosowanych do jednoczesnego pobierania i odtwarzania, takich jak RTP ( Real-Time Protocol ) i RTSP ( Protokół przesyłania strumieniowego w czasie rzeczywistym ). Przesyłanie strumieniowe multiemisji wymaga użycia protokołu IGMP, co pozwala jednemu serwerowi na transmisję do członków grupy klientów (w rzeczywistości wiele osób ogląda ten sam kanał telewizyjny).

W tej chwili największym czynnikiem hamującym jest to, że zbyt mało domów ma łącza szerokopasmowe o wystarczającej przepustowości, aby obsłużyć pojedynczy strumień telewizyjny wysokiej jakości, nie wspominając o kilku jednoczesnych strumieniach (jeśli w tym samym domu jest kilka telewizorów). Uaktualnienie zwykłych połączeń szerokopasmowych do szerokopasmowego łącza światłowodowego, aby rutynowo zapewniały domom przepustowość 10–100 Mb / s, wymaga czasu i znacznych inwestycji.

Przeglądanie programów

Każdy, kto ma komputer i szerokopasmowe połączenie internetowe, może oglądać IPTV, ale większość z nas nie chce oglądać telewizji na ekranie laptopa. W końcu filmy online wygodniej odtwarza się na ekranie telewizora. Właśnie dlatego przyszłość IPTV prawdopodobnie będzie obejmować widzów kupujących dekodery (czasami nazywane STB), które odbierają sygnał wejściowy z połączenia internetowego (za pośrednictwem kabla Ethernet lub Wi-Fi ), dekodują sygnał i wyświetlają obraz. STB to w rzeczywistości samodzielne komputery zaprogramowane do wykonywania tylko jednej czynności: odbierania pakietów przesyłanego strumieniowo wideo, odszyfrowywania ich, konwertowania z powrotem do plików wideo (MPEG2, MPEG4 lub innego formatu, w jakim były pierwotnie), a następnie wyświetlania ich jako wysokiej jakości telewizji kino.

Przyszłość nadawania?

Ogromna popularność witryn VOD i zmieniające czas osobiste nagrywarki wideo (PVR), takie, zdecydowanie sugerują, że telewizja będzie coraz bardziej oddalać się od szeroko definiowanych kanałów i sztywnych harmonogramów, by skupiać się na wąskich ramach. W ostatnim dziesięcioleciu tradycyjne firmy telefoniczne, w obliczu konkurencji ze strony rywali kablowych, nie miały innego wyboru, jak na nowo zdefiniować siebie jako dostawców usług informacyjnych, oferujących łączność z Internetem, a także usługi telefoniczne. Potężniejsi i przedsiębiorczy widzą teraz kolejną szansę biznesową, zmieniając się na nowo, aby jednocześnie oferować usługi telefoniczne, internetowe i telewizyjne. Firmy kablowe już oferują wszystkie trzy usługi w atrakcyjnych pakietach. I jest raczej przesądzone, że to telewizja internetowa będzie przyszłością.