Przyszłość telewizji

Najpierw czytaliśmy gazety, potem nowo wynalezione radio ponownie przeczytało nam te gazety, a później pierwsze kanały telewizyjne oferowały mówców, którzy wciąż czytają nam wiadomości. Teraz gdy zanurzymy się głębiej we współczesnym przemyśle medialnym, zauważymy, że zmienia się on znacząco: digitalizacja dokumentów, ewolucja mediów strumieniowych, eksplozja masowej produkcji treści, dostęp na żądanie do różnych treści itp. Można założyć, że jest to nowy samowystarczalny rozdział w naszym życiu. To dopiero początek nowej ery mediów, których nośnikiem jest dziś telewizja internetowa, która pozwala oglądać nam programy i filmy online, gdzie chcemy i przede wszystkim – kiedy chcemy.

telewizor photo

Przyszłość telewizji to sieć

Najnowsze trendy pokazują również, że – powoli, ale stanowczo – telewizja łączy się z mediami społecznościowymi. Nie mówię o stronach na Facebooku dla kanałów telewizyjnych, komentarzach na temat programów na żywo itp. W dzisiejszych czasach kanały społecznościowe współpracują z głównymi przedstawicielami branży medialnej, którzy są zobowiązani do udostępniania treści wideo na swoich platformach. Coraz więcej wiadomości oglądamy na Twitterze, Facebooku i innych platformach. Facebook nawet inwestuje i płaci za tworzenie unikalnych treści wideo na żywo. W tym samym czasie Google wprowadza własny pakiet kanałów strumieniowych pod parasolem YouTube.

Takie niewyraźne granice nie są odizolowane od mediów społecznościowych. Podczas gdy tradycyjny przemysł medialny nadal wydaje się silny, zakłócenia spowodowane przez nowe cyfrowe usługi wideo online są ogromne. Sieci kablowe, operatorzy telekomunikacyjni, producenci tradycyjnych treści itp. – wszyscy próbują zmienić swoje obecne modele biznesowe i oferty rozwiązań, aby wykorzystać nowoczesne technologie i zdobyć / utrzymać dużą bazę użytkowników.

Powszechne wdrażanie szerokopasmowego dostępu do Internetu w połączeniu z dużą liczbą podłączonych urządzeń (np. tabletów, telefonów, telewizorów smart, telewizorów STB) oraz odpowiadających im rozwiązań programowych umożliwiło dostarczanie wysokiej jakości treści wideo do klientów w dowolnym miejscu i czasie – skutecznie czyniąc dystrybucję prawie bezpłatną dla użytkownika końcowego. Nie trzeba już trzymać się harmonogramu nadawcy. Nawet wielu tradycyjnych nadawców i dostawców treści, dystrybuuje teraz swoje programy za pośrednictwem platform wideo OTT Software. Oczywiście każda firma różni się podejściem do łagodzenia obecnej sytuacji rynkowej: niektóre oferują mniejsze pakiety kanałów dostarczane za pośrednictwem własnych usług przesyłania strumieniowego online, inne próbują zintegrować produkcję treści z dystrybucją i tak dalej. Wszystkie łączy jedno – chęć przeniesienia telewizji do Internetu.

Przeszłość i teraźniejszość telewizji

Pierwszy działający przykład w pełni elektronicznego odbiornika telewizyjnego zademonstrowano w Japonii w 1926 r. W systemie tym zastosowano wyświetlacz z lampą katodową (CRT) z liniami skanowania o rozdzielczości 40 linii. Teraz spróbuj porównać tę 40-liniową rozdzielczość z 4320 pikselami (oddzielnymi kropkami) o rozdzielczości pionowej (tworząc całkowite wymiary obrazu 7680 × 4320). To daje przybliżone, ale dość żywe porównanie pierwszego telewizora z obecną najwyższą rozdzielczością telewizji „ultra-high definition” (UHDTV), która jest używana w telewizji cyfrowej i cyfrowej kinematografii (8K UHD). Dziś, gdy konsumenci spędzają coraz więcej czasu na oglądaniu wideo na różnych urządzeniach, nasze postrzeganie telewizji zmienia się. Ostatnie badania pokazują, że konsumenci prawie wszystkich grup wiekowych oglądają mniej tradycyjną telewizję. Tradycyjni odbiorcy telewizyjni starzeją się, a „pokolenie milenijne najprawdopodobniej zdefiniuje»telewizję«jako wszystko, co mogą oglądać na dowolnym urządzeniu – telewizorze, laptopie, smartfonie lub tablecie”. Przemysł medialny dokonuje znaczących postępów i przekształceń. Dziś standardem nie jest kolejny odcinek serialu w TV, a filmy online które oglądasz, kiedy chcesz.