Przyszłość telewizji – usługi VOD

Klasyczna telewizja coraz bardziej traci na znaczeniu w starciu z innymi technologiami. Jaka będzie przyszłość rozrywki?

Spadek znaczenia klasycznej telewizji, a pojawienie się nowych usług

Stopniowo od kilku lat klasyczna telewizja kablowa traci na popularności i znaczeniu w branży rozrywkowej. W zasadzie w dłuższej perspektywie będą z niej korzystać tylko najbardziej zatwardziali jej wielbiciele. Można się spodziewać, że za mniej więcej dekadę usługi telewizyjne nie będą istniały, a jeśli już to w zupełnie innej formie. Nowe technologie i ich gwałtowny rozwój sukcesywnie wypierają klasyczną telewizję kablową z rynku. Największy w tym udział ma na pewno dynamiczny rozrost sieci internet. Korzystamy z niej na każdym kroku czy to w pracy, czy w domu, czy na przystanku, żeby sprawdzić rozkład autobusów. Nie inaczej jest w segmencie rozrywki. Internetowi przedsiębiorcy oferują szereg nowatorskich usług i rozwiązań, aby tylko zachęcić klienta – w tym wypadku widzów klasycznej telewizji. Co jeszcze mają w zanadrzu serwisy z wirtualnego świata?

Nowe usługi dostępne przez internet

Tak jak wspominaliśmy – nowe usługi opanowały także internet albo raczej pojawiły się dzięki niemu, więc jest to naturalna symbioza. Twórcy prześcigają się w wyścigu technologicznym, żeby dostarczyć jak najciekawsze rozwiązania, które pozwolą im przyciągnąć jak największą rzeszę nowych klientów. Jedną z takich relatywnie młodych nowinek, w porównaniu do telewizji czy radia, są platformy telewizji internetowych, które oferują usługi VOD.

Co to są i na czym polegają usługi VOD?

Nowe technologie spowodowały pojawienie się nowych funkcjonalności, w tym usług VOD. Jednak co oznacza te enigmatyczne pojęcie? VOD to skrót od angielskiego wyrażenia „Video On Demand”, co po polsku można przetłumaczyć jako „wideo na żądanie” lub „wideo na życzenie”. Jak sama nazwa wskazuje usługi tego typu umożliwiają widzom oglądanie danej produkcji wtedy, kiedy mają na to ochotę. Coś na zasadzie wirtualnej wypożyczalni, z której możesz skorzystać przy pomocy telewizji internetowej. Wszystko bez wychodzenia z domu, wyłącznie za pośrednictwem internetu.

Jakie zalety wynikają z użytkowania usług Video On Demand?

Przede wszystkim platformy streamingowe zapewniają nam niesamowitą wolność wyboru. Przede wszystkim, jeśli chodzi o czas, w którym chcemy oglądać daną produkcję. Zasoby telewizji internetowych są dostępne przez cały dzień i noc, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Masz ochotę obejrzeć coś rano przed wyjściem do pracy? A może trafiła Ci się bezsenna noc i przewracasz się tylko z boku na bok? W obu tych wypadkach bez problemu możesz włączyć ulubioną produkcję, bo na VOD seriale i filmy są dostępne w każdym momencie. Należy również zwrócić uwagę na ogromną bazę treści, które udostępniają platformy telewizji internetowych. Są to najnowsze premiery, a także klasyka wielu gatunków filmowych. Dużym plusem platform streamingowych jest też mobilność – z ich usług możesz korzystać w dowolnym miejscy, wszędzie tam, gdzie masz zasięg internetu.

Czy muszę posiadać specjalne urządzenia do obsługi telewizji internetowej?

Wiele osób zastanawia się, czy musi zakupić dodatkowy sprzęt do korzystania z usług Video On Demand i czy faktycznie trzeba? Nie, obsługa telewizji internetowej nie wymaga dodatkowej infrastruktury w postaci dekoderów sygnału czy talerzy satelitarnych. Jedyne co potrzebujesz to, na przykład twój własny telefon komórkowy i dostęp do internetu. W zasadzie nie musi to być nawet smartfon, a dowolne urządzenie elektroniczne, które ma możliwość łączenia się z siecią. Z powodzeniem sprawdzi się także twój komputer osobisty, tablet czy po prostu telewizor z systemem smart tv.

Na czyją ofertę usług Video On Demand postawić? Kogo wybrać?

Internet to ogromna przestrzeń, więc wybór operatorów telewizji internetowej też jest spory. Przyjrzeliśmy się kilku najpopularniejszym i zdecydowanie warto zapoznać się z serwisem IPLA. Dostępne przez VOD filmy i seriale to nie jedyne treści, które ma w swoich zasobach ta platforma streamingowa. IPLA może się pochwalić pokaźną bazą programów kabaretowych, treści dla najmłodszych, a także transmisjami wydarzeń sportowych i meczów. Warto sprawdzić oferty innych telewizji internetowych, ale w zasadzie tylko po to, żeby przekonać się, że IPLA to najlepszy wybór.